Depozito Ne Zaman İade Edilir?
Ev kiralamak istendiğinde emlakçılar ya da ev sahipleri kiralanacak evi korumak isterler. Kiralanan eve içerisinde yaşayacak olan kiracı tarafından zarar verilmesi riskine karşılık depozito alınır. Bu sebeple ev kiralarken depozito senedi imzalanır. Depozito genellikle bir ya da iki aylık kira bedeli olarak hesaplanmaktadır. Depozito en fazla üç aylık kira bedeli olarak alınabilir. 

Verilmiş olan bu depozito ne zaman iade edilir, depozito nasıl alınır gibi soruların cevabı ise basittir. Eğer evde yaşayan kiracı eve herhangi bir zarar vermemiş, tadilat gerektirecek sorunlara sebep olmamışsa evden çıkmak istediği zaman verdiği miktarda depozitoyu geri alabilir. Eğer evde fiziki bir zarar söz konusu değilse ve ev sahibi depozitoyu ödemezse kiracının yasal olarak üstünlüğü vardır. Yapılan sözleşmenin iptali ya da bitimine uygun olarak üç aya kadar ödenmesi gerekir.

Kira Depozito İadesi Güncel Kira ile Mi Olur?
Kira fiyatları genellikle evde yaşayanların bir yılı doldurmasından itibaren yapılabilmektedir. Yapılan zammın sözleşme ile korunduğu bilinmektedir. Ev sahipleri kiracıların kiraların iki ya da üç katına çıkaramaz. Yapılan kira sözleşmelerinde Kira bedelinin yüzdelik oranı hesaplanmaktadır. Ortalama kira artışı TÜFE oranlarına göre değişir. Ancak günümüzde kira fiyatlarının yüzde 10 – 20 civarı olduğunu görmek mümkündür. 

Bu oranla birlikte kiracılar kaldıkları evlerde zam yapılması durumunda depozito değişime uğramaz. Yani Kira Depozito iadesi güncel kirada ödenmez. Eve ilk girildiğinde verilen depozito ücreti aynen geri iade edilmektedir. Kiracıların dikkat etmeleri gereken konulardan biri de sözleşmede depozito ile ilgili net bir belirti olup olmadığıdır. Kimi sözleşmede depozito kısmı atlanabilmektedir. Bu sebeple kira sözleşmesinde depozito ile ilgili net bir açıklama olmalıdır. 

Yurt Depozito Ne Zaman İade Edilir? 
Özellikle üniversiteli öğrencilerin merak ettiği bir konu yurt ücretleridir. Ülkemizde eğitim almak üzere çeşitli illere giden öğrenciler ev kirası ve maliyetlerinin fazla olması nedeniyle öğrenci yurtlarında kalmayı tercih etmektedir. Öğrenci yurtları da iki farklı seçenek sunar. KYK yurtları ya da özel yurtlar. KYK (Kredi Yurtlar Kurumu) genellikle seçme yöntemiyle öğrencileri yerleştirilmektedir. Öğrenci hakkında araştırma yapılır ve uygun görülmesi durumunda yerleştirilir. Bir diğer seçenekte özel olan öğrenci yurtlarında kalmaktır. 

KYK yurtları öğrenciler için en sık yerleşilen yurtlardan biridir. KYK yurtları yıllık olarak özel yurtlara göre daha uygun fiyatlı bir konaklama ücretine sahiptir. KYK yurt ücreti yurt tipine göre değişiklik göstermektedir. 2021 yılında en düşük yurt ücreti 275 TL en yüksek yurt ücreti ise 615 TL olarak belirlenmiştir. KYK yurtlarına yerleşmenin şartları ise şunlardır;

•    Herhangi bir üniversite kurumunda örgün eğitim alıyor olmak
•    Başvuru yapılan yurdun dışında ikamet etmek
•    Bir suç kaydı ya da sabıkanın olmaması
•    Bir işte çalışmıyor olmak (staj hariç)

KYK yurtları yerleşilirken güvence bedeli adı altında bir depozito ücreti almaktadır. Bu yurtlarda kalınan süre eğitim süreci tamamlanana kadar devam eder. Öğrenci kendi isteği ile yurttan ayrılabilir. Yurttan ayrılmak isteyen öğrenci Kredi Yurtlar Kurumu Müdürlüğüne dilekçe yazar. Ayrılma isteği genelde onaylandıktan 1 ya da 2 hafta kadar sonra Yurt Depozitosu iade edilir. 

Özel Yurtların fiyatları ise KYK yurtlarından çok daha yüksektir. Bölgesel olarak açılmış yurtlar öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Özel yurt ücretleri genellikle yıllık olarak ödenmektedir. Bu sebeple öğrenciler Özel yurttan ayrılmak isterse kaldığı ayların ücretleri hesaplanır. Yurttan depozitosu ve kalmadığı ayların ücreti kısa bir sürede ödenmektedir. Özel yurt depozitosu ne zaman ödenir tam olarak bir tarih verilemez.