Binanın Yaşı Nasıl Öğrenilir? 
Uzmanlar dış cephe ile ya da iç bölüme bakarak binanın yaşı ile ilgili tahminler yapabilmektedir. Fakat bunun doğru bir tahmin olmayacağını bilmeniz gerekiyor. 
Çünkü Türkiye deprem ülkesi olarak bilinmektedir ve Türkiye'de olan binaların doğal afete karşı dayanıklılığı çok önemli bir konudur. 
Eğer ki deprem hattı üzerinde olan bir şehirde oturuyor ve 1999 yılından önce yapılmış binalarda yaşıyorsanız risk taşıyan binalarda olduğunuzu hatırlatmakta fayda vardır. 
Deprem tehlikesine karşı bazı güvenli bina sistemleri mevcuttur. Burada konut satın almak isteyen ya da kiralamak isteyen kişilerin aslında yapması gereken ilk öncelikle tapu sorgulama ve doğru yöntemlerle binanın yaşının kaç olduğunu öğrenmesi gerekir. 

Binanın Yaşını Nasıl Öğrenebiliriz? 
Tüm girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre internet ilanlarında olan binaların yaşı her ne kadar yazıyor olarak görünse de doğru olmadığı ve bir ticaret tuzağı olduğu belirtiliyor. 
Zaten internet sitesinde de satıcının yanlış beyan vermesinin bir cezası olmadığı için burada çok rahat bir şekilde yalan yanlış bilgiler mevcuttur. 
Poliçesi ile ilgili mülkün kaç yaşında olduğu ve binanın yaşının büyüklüğünü, kaçıncı katta olduğunda rahatlıkla öğrenebilirsiniz. 
Fakat şöyle bir sıkıntı var ki deprem sonrasında bazı fırsatçıların çoğu hataları kasıtlı olarak yapıyor ve ev alacak ya da kiralayacak kişileri kandırmak suretiyle binayı yeni olarak göstermeye çalışıyorlar. 

Binanın yaşını öğrenmek her ne kadar mümkün olsa da doğru bir yöntem yapılması gerektiğini unutmamak da fayda vardır. Çünkü binaların dış ve iç bölümlerinde yapılacak tadilatla binanın aslında yeni gibi görülmesi sağlanabilir. 
Bu yüzden sırf evin dış cephesi ya da iç bölümüne bakarak da binanın yaşın net bir şekilde bilmenin doğru olmayacağını, bir tuzak ve kandırma olduğunu bilmenizde fayda vardır. 

Bina Yaşını Öğrenme Yolları Nelerdir? 
Bina yaşı öğrenme yolları diye baktığımızda binanın bulunduğu ilçenin, belediyesi ya da tapu müdürlüğüne giderek o binaya ait olan ruhsatı göstererek yapı kullanım izin belgesi sorgulayabilirsiniz. 
Ayrıca bunun dışında yine belediyelerden emlak beyan değerini gösterecek belgeyi isteyebilir ve bu talep üzerine bir belge oluşturulur, bu belgenin sonucunda İnşaatın bittiği tarihi rahatlıkla öğrenebilirsiniz. 
Tabii bu belgeler genellikle KVK kapsamında olduğu için mülk sahibi tarafından talep edilmesi gerekmektedir. 
Aksi halde yine bu belgelere ulaşmak çok zor olacaktır. Bu yüzden öncelikle ev alacaksınız ya da kiralayacaksanız kişilerin, ev sahibinin elinde olan belgeleri istemeniz gerekmektedir ve oradaki yazan inşaat bitiş tarihini dikkate almanız gerekiyor. 

Aksi halde yalan yanlış beyanlar içerisinde olan bilgilere kanarak kandırılma imkanınız çok yüksektir. E-Devlet bina yaşı sorgulama konusu da en çok merak edilen şeylerden biridir. Fakat e-devlet sürecinde bu bilgiyi bulmanız şu anlık mümkün değildir. 
Binanın yaşını doğru hesaplama için bazı yolları olsa da her zaman doğru sonucu vermeyebilir. Çünkü bir evin doğru bir şekilde hesaplanması için bu işi yapan yetkililerin olması gerekmektedir. 

Ev alırken birçok konuda detaylı araştırmalar yapılsa da en önemli ve en araştırılması gereken konu evin kaç yaşında olduğudur. 
Çünkü biliyoruz ki depremlerde yıkılan tüm binaların tek sebebi eski bina olmasıdır ve binanın sağlam olmamasıdır. 
Bu yüzden temeli sağlam olmayan eski binalarda bulunmamak gerekiyor. Demir, beton ya da boruların yıpranması, çatlamış bir bina üzerinde oturmak ya da satın almak kesinlikle ama kesinlikle doğru bir tercih değildir. 

Deprem esnasında ilk yıkılacak evler diye baktığımızda karşımıza çıkan sonuç eski ve yaşlı binalardır. Aldığınız evin çatlak bir binaya sahip olması, klonların kesilmesi gibi problemlerin olmasıdır.