Emlakçıdan Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Başkasının taşınmaz mallarının alım satımı ile uğraşan kişilere emlakçı denmektedir. Emlakçılar ev, arsa, tarla gibi taşınmazların alım satımını komisyon alarak aracı olarak yapmaktadır. Emlakçılardan ev almak isteyen kişiler emlakçıdan ev alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunu yöneltmektedirler. Öncelikle alacağınız evin kriterlerini belirlemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Eğer emlakçıya gitmeden önce nasıl bir ev almak istediğinizi bilmiyorsanız alacağınız ev sonradan sizleri pişman edebilir.

Alacağınız evin kriterleri belli ise emlakçıya giderek aradığınız kriterleri belirtmelisiniz. Kriterlerinize uyan evleri emlakçı size gösterecektir. Evi fotoğraflardan değil de giderek görmenizde çok büyük fayda bulunmaktadır. Emlakçıdan ev almak internetten ev almaya göre daha avantajlıdır. Çünkü tek yapmanız gereken bir emlak ofisine gitmektir. Böylece internetteki bilgi kirliliklerinden korunmuş olursunuz. Bu nedenle emlakçıdan ev satın almak çok daha avantajlı bir durumdur.

Emlakçıdan ev alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise emlakçının güvenilirliğidir. Ev satın alacağınız emlakçı güvenilir olmalıdır. Evin tüm olumlu veya olumsuz yönlerini size dürüst bir şekilde bildirmelidir. Bu nedenle emlakçı tercihi yaparken emlakçının bilinir, güvenilir olup olmadığına dikkat etmelisiniz. 

Emlakçıdan Ev Alırken Komisyonu Kim Öder?
Emlakçıdan ev alırken komisyonu kim öder sorusu da kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir. Emlakçı komisyonları satıcıdan yüzde 2, alıcıdan yüzde 2 şeklindedir. Yani siz emlakçıdan ev alırken alıcı olarak emlakçıya yüzde 2 komisyon ödersiniz. Örneğin 500.000 TL’lik bir ev satın alırken alıcı olarak emlakçıya 10.000 TL komisyon ödersiniz. Bu örnek 500.000 TL’lik bir ev için örnek olarak gösterilmiştir. 

Emlakçıdan ev alırken ödeyeceğiniz komisyonlar farklılık gösterebilmektedir. Yukarıda verdiğimiz yüzde 2’lik komisyon üst sınırdır. Yani en fazla ödeyebileceğiniz komisyon tutarıdır. Emlakçı ile anlaşmaya vararak daha az komisyon ödeyebilmektesiniz bu tamamen emlakçı ile sizin aranızdadır.

Emlakçıdan Ev Alırken Yüzde Kaç Pazarlık Yapılabilir?
Ev alırken yüzde kaç pazarlık yapılabileceği gibi sorular sizler tarafından merak edilmektedir. Her sektörde olduğu gibi ev alırken de emlakçı ile pazarlık yapabilmektesiniz. Fakat bunun belli bir yüzdesi yoktur. Çünkü emlakçıların komisyonlarla kazanması gereken bir üst sınır vardır bu da alıcı ve satıcıdan yüzde 2 olmak üzere toplamda yüzde 4’tür.

Sizlerin emlakçı ile yapacağınız pazarlık tamamen emlakçı ile sizin aranızdadır ve bu pazarlık eğer ev sahibi aksini istemediyse yalnızca komisyon üzerinden olmaktadır. Örneğin emlakçı sizden yüzde 2 komisyon istediyse pazarlık ile bunu yüzde 1’e kadar indirebilirsiniz. Eğer ev sahibi pazarlık edilebileceğini belirtmişse ev fiyatı üzerinden de pazarlık edilebilmektedir.

Emlakçıdan Ev Nasıl Kiralanır?
Emlakçıdan ev nasıl kiralanır sorusu da oldukça merak edilen bir diğer konudur. Ev satın almaya maddi gücü yetmeyen veya tercihini kiralık evlerden yana kullanmak isteyen kişiler emlakçıya giderek çok kolay ve hızlı bir şekilde ev kiralayabilmektedirler. Emlakçıdan ev kiralamadan önce de aynı ev satın almada olduğu gibi sonradan problem yaşamamak için kriterlerinizi ve fiyat üst sınırınızı belirlemelisiniz.
Ev kiralayacağınız emlakçının güvenilir ve bilinir biri olmasına dikkat etmelisiniz. Sizlere evin her özelliğini net aktarmalıdır. Ev satın almadan farklı olarak ev kiralamak isteyen kişiler emlak ofislerine bir kira bedeli kadar komisyon ödemektedirler. Tabi bu durum emlakçıdan emlakçıya değişebilmekte ve pazarlık edilebilmektedir.

Bu durumun aksine komisyonu ev sahibinin ödediği durumlar da nadiren olabilmektedir. Bu tamamen emlakçıdan emlakçıya değişebilir. Bazı sözleşmelerde komisyonu ev sahibi de ödeyebilmektedir. Ev kiralamak için emlakçıya gittiğinizde bu durum hakkında bilgi almalı ve gerekirse pazarlık yapmalısınız.