Emlakçılık Nasıl Yapılır?

Emlak ofisi açmak son zamanların en karlı işlerinden biridir. İnsanların sürekli gayrimenkul satın alma veya kiralama arayışı içerisinde olması bu iş kolunun ne kadar gerekli olduğunu bizlere göstermektedir. Emlakçılık uzun yıllardır aktif olan ve iyi paralar kazandırabilen bir meslektir. Bunun farkında olan kişiler emlakçılık nasıl yapılır sorusunu sormaktadırlar. Başkasının taşınmaz mallarının alım satımı ile uğraşan kişiye emlakçı denmektedir.
 

Emlakçılar daire, ev, arsa, tarla gibi taşınmaz malların alım satımını yaparak komisyon kazanmaktadırlar. Emlakçılık kolay gibi gözükse de aslında çok büyük çabalar gerektirmektedir. Çok fazla emlak işiyle uğraşan kişilerin bulunması emlakçılar arasında büyük bir rekabetin olmasına neden olmaktadır.
 

Emlakçı Olmak İçin Gerekli Özellikler Nelerdir?

Emlak işi ile uğraşırken başarılı olabilmeniz için bazı kişisel özelliklere sahip olmanız gerekmektedir. Eğer gerekli kişisel özelliklere sahip olursanız emlak ofisinizi çok hızlı büyütebilir ve çok ciddi paralar kazanabilirsiniz. Sizler tarafından merak edilen emlakçı olmak için gerekli özellikler nelerdir sorusuna gelecek olursak aşağıda emlak işinde başarılı olabilmeniz için sahip olmanız gereken özellikler maddeler halinde sıralanmıştır.
 

Sabırlı olmak.

Sağlıklı iletişim kurmak.

Kişisel gelişime açık olmak.

Girişken olmak.

Yoğun iş temposuna ayak uydurabilmek.

Planlı programlı çalışmak.

Ticari yeteneğinizin bulunması.

Araştırmacı olmak.
 

Bu önemli kişisel özelliklere sahip olmanız durumunda emlakçılık işinde başarılı olabilirsiniz. Bunlardan en önemlisi ise sabırlı olabilmektir. Emlak işine girdiğiniz ilk anda başarılı olmak zordur fakat zamanla girişken olup kendinizi geliştirdikçe daha başarılı olacağınızı göreceksiniz.
 

Emlakçılar Ne İş Yapar?

Emlakçılar ne iş yapar sorusu ise yine bu sektörle ilgilenen kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir. Emlakçılar genelde kendilerine ait olmayan taşınmaz malların satışını yapmaktadırlar. Mülk sahipleri emlakçılara başvuru yaparak kendi mallarının satışını veya kiralamasını yapmalarını istemektedirler. Bunun yanında emlakçılar kat irtifakı, ipotek, taksim, hibe, harita ve imar planı çıkarma, kira sözleşmesi yapma ve emlak beyannamesi düzenleme işlerini de yapmaktadırlar.
 

Satış ve kira işlerinden komisyon kazanan emlakçılar geçimlerini bu yolla karşılamaktadırlar. Komisyon oranı ise emlakçıdan emlakçıya değişmektedir. Mülk sahibi ile emlakçı kendi aralarında anlaşma sağlamaktadırlar. Komisyon üst sınırı ise alıcı tarafından yüzde 2, satıcı tarafından yüzde 2’dir. Üst sınır toplamda yüzde 4’tür. Kiralama işleminde ise bir kira bedeli kadar komisyon alınmaktadır.
 

Emlakçılık Para Kazandırır Mı?

Emlakçılık yaparak geçimini sağlamak isteyen kişiler tarafından emlakçılık para kazandırır mı sorusu sorulmaktadır. Her sektörde olduğu gibi emlak sektöründe de emlak işini yapacağınız şehir, iş yerinizin konumu, ne kadar girişken olduğunuz ve ne kadar çevrenizin olduğu gibi durumlar önemli olmaktadır.
 

Emlak sektöründe başarılı olmak istiyorsanız müşteri potansiyelini çok iyi görmeniz gerekmektedir. Örneğin bir Anadolu şehrinde insanlar alım satım işlerini emlak ofislerinden değil ilgili internet sitelerinden veya yüz yüze mülk sahibi ile yapmak istemektedirler. Fakat Marmara ve ege bölgelerinde emlak ofisleri iyi iş yapabilmektedirler. Aynı şekilde şehir merkezlerinde yoğun cadde üzerindeki emlak ofisleri de iyi paralar kazanabilmektedir.