Ev Kiralarken Emlakçı Komisyonu Ne Kadar
Konu gayrimenkule yatırım olduğunda genelde aranan isim emlakçılardır. Emlakçılar kimi zaman kendi mülklerini, kimi zaman da müşterilerinin mülklerinin satış ve kiralama işlemlerinden sorumludur. Ev kiralamak emlakçıların sık yaptığı bir iştir. Bu konuda birçok soru sorulmaktadır. Öncelikle akla gelen ilk soru kiralık bir ev için ev sahibi emlakçıya komisyon verir mi? Elbette verir. Emlakçıların kiralama için uyguladığı yöntem basittir. 

Bir ev sahibinin evi için belirlediği kira bedelinin 1500 lira olduğunu var sayalım. Emlakçı müşteriyi bulur, kiralamak üzere anlaşır. Bunun üzerine kiralama işlemini gerçekleştiren emlakçı ev sahibinden 1 aylık kira bedeli ve %18 KDV (Katma Değer Vergisi) alır. Bu oranda hesaplandığında yaklaşık 1770 liraya gelmektedir. Bir diğer sık sorulan soru ise emlakçı kira komisyonu kimden alır? Kiracı emlakçıya komisyon vermez. Kira komisyonu sadece ev sahibinden alınır.

Emlakçı ev satış komisyonu ne kadar
Emlakçıların genelde yüksek kazanç sağladığı yerler ev satışlarıdır. Emlakçılar gelir bakımına oranla ev satışından daha yüksek miktarda komisyon alırlar. Bir ev sahibi bir evi satışı için emlakçıya verdiğinde emlakçı bulduğu müşteriye evi satar. Bu satıştan %2 oranında kar ve %18 KDV alır. Bunu iki taraf içinde yapmaktadır. Yani emlakçı ev satışında hem ev sahibinden hem alıcıdan komisyon almaktadır.

Emlakçı komisyonu kazancı ne kadar tutar bir örnekle anlatalım. Bir evin bedelini 500 bin lira olduğunu düşündüğümüzde alacağı %2 komisyon ile 10 bin lira ve %18 vergi ile 11.800 liradır. Hem satıcıdan hem alıcıdan bu komisyonu alan emlakçı 500 bin liralık bir ev satışından 23.600 lira kazanmış olur. 

Emlakçı Komisyonu İade Edilir Mi?
Emlakçılar bir gayrimenkulün satışı ya da kiralaması yapmadan önce müşteri ile bir sözleşme imzalar. Bu sözleşme gereği emlakçı alınacak ya da kiralanacak mülk için komisyon verme zorunluluğu kabul edilmiş olur. Emlakçı komisyonu çok nadirde olsa bazı durumlarda iade edilebilir. Emlakçı komisyonunun iadesi için gerekli durumlar;

•    Satıcının mülkünü satmaktan vazgeçmesi
•    Mülke belediye tarafından yıkım ya da oturulamaz raporu vermesi
•    Bankanın kredi sağlamaması

Emlakçı Arsa Komisyonu Ne Kadar
Emlakçılıkta sıkça tercih edilen mülklerden biri de arsalardır. Arsalar da tıpkı evler gibi aynı oranda satış karıyla işlem görür. Belirlenmiş olan arsanın satış değerinin %2 si ve %18 KDV oranında kazanç emlakçının komisyonudur. Ev satışında olduğu gibi arsa satışından da iki tarafta ödeme yapmaktadır. 

Arsadan emlakçı komisyon ne kadar bir örnekle hesaplayalım. 50 bin liralık bir arsanın satışının gerçekleşeceğini düşünelim. Bu arsanın satışının %2’si ile emlakçı kişi başı 1000 lira alır. %18’lik KDV de eklenince emlakçı toplamda 1180 lira gibi bir ücret alır. Hem satıcıdan hem alıcıdan alınan bu komisyonun toplam getirisi emlakçı için 2360 liradır. 

Emlakçı Kapora Talep Edebilir Mi?
Bir mülkün incelendiğinde satın alma konusunda kesin düşüncedeki alıcı bir miktar ödeme yaparak mülkün başkasına satılmasını engeller. Buna kapora denir. Kapora ödendiğinde mülk satın alacak kişi için kesin olarak ayrılmış olur. Bu kapora oranı mülk sahibinin isteğine bağlıdır. Genelde bir mülk için istenen kapora 1000 lira ile 10.000 lira arasında değişir. Emlakçılar mülklerin kiralama ya da satış işlemlerinde mülk sahibi talep etmediği sürece alıcıdan kapora almaz. Ayrıca bir mülkü göstermek ve incelemek üzere gidildiğinde mülk göstermek için de bir ücret talep edemez. Emlakçı satışı gerçekleştirmeden önce aldığı kaporayı satış esnasında düşmek zorundadır.