Ev Kredisi Mi İhtiyaç Kredisi Mi Çekmek Mantıklı
Tüm dünya genelinde herkesin ortak bir ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç barınmadır, barınma ihtiyacımız için de kendimize ait bir evimiz olsun isteriz. Ancak ev sahibi olmak pek kolay bir iş değildir. Konut fiyatlarının sürekli artıyor olması ve gelir miktarı düşünüldüğünde akla gelen ilk düşünce kredi çekmektir. Banka konut kredisi sağlayarak insanların ihtiyacı olan miktarda parayı verir. İnsanlar bu kredileri kullanarak hayallerini kurduğu evleri alır. Daha sonra kredi borcunu her ay bankaya geri öder. 

Bankaların birçok kredi opsiyonu olduğu bilinmektedir. Bu opsiyonlar arasında tercih yapmak gerekir. Bankaların size kredi vermeleri için yeterli düzeyde geliriniz olduğu göstermeniz gerekir. Bu sebeple bordrolar ve yıllık gelirini gösteren evraklar bankaya verilir. Peki, ev almak için mantıklı olan ev kredisi mi ihtiyaç kredisi mi?

İhtiyaç kredisi çok çeşitli sebeplerden dolayı çekilen kısa vadeli ödeme ile bitirilen kredi çeşididir. Yani genellikle ihtiyaç kredisi eve nazaran ufak çaplı ödemeler için kullanılmaktadır. Bu sebeple ödeme süreci de kısadır. Örneğin eğitim masrafları, ev eşyaları ve tatil için kullanılmaktadır. Eğer ev almak gibi bir isteğiniz varsa bunu uzun vadeli kredi olan ev kredisi ya da diğer adıyla konut kredisi ile yapmalısınız. Konut kredisi genelde 60 – 120 aya kadar vade ile çekilebilir. Böylece aylık ödeme oranınız düşecektir. 

Konut Kredisi Hesaplama
Konut kredisinin bankalar tarafından hesaplandığı bilinmektedir. Bankalar sizlere kredi puanınıza göre kredi sağlamaktadır. Konut Kredisi hesaplamak için birkaç varsayımda bulunacak olursak, elimizde 300 bin lira olduğunu düşünelim. Almak istediğimiz evin 500 bin lira olduğunu varsayalım. Bankalar gelir oranına bakar, banka faiz oranı hesaplanarak size 200 bin liralık konut kredisi sağlar. Size 60 ay ya da 120 ay için vade verilir. Bu da 5 ile 10 yıl boyunca maaşınızın bir kısmının banka kredisine ödenmesi anlamına gelir. 

Kredi ile Ev Almak Mantıklı Mı?
Konut kredileri ev almak isteyenlerin genelde tercih ettiği bir yöntemdir. Çünkü birikim yapmak uzun vadeli bir süreç olarak görülür. Bir ev almak için asgari ücretli bir bireyin yıllarca para biriktirmesi gerekir. Ancak kredi ile bu parayı tek seferde alıp kullanmanız mümkündür. Ancak günümüz faiz oranları göz önünde bulundurulduğunda kredi ile ev almak mantıklı olmayabilir. 

Kredi oranlarının günümüz durumuna bakıldığında 200 bin liralık bir kredinin 60 aylık vadede 100 bin lira ek kredi ile geri ödeme tutarının 300 bin olduğu görülmektedir. Kredi ile ev aldığınızda eğer aldığınız ev 5 yıllık süreçte ödediğiniz kredi faizinden fazla değilse aldığınız ev ile 5 yıl sonunda zarar etmiş olabilirsiniz. 

Taşıt Kredisi Mantıklı Mı?
Ev almakta olduğu gibi otomobil almakta bizim temel ihtiyaçlarımızdan biridir. Otomobil satın almak için iki seçenek vardır. Sıfır otomobil ya da ikinci el, sıfır otomobiller genellikle vergi oranlarının yüksek olması nedeniyle kısa vadede çok yüksek oranda geri ödeme gerektirir. Taşıt kredisinin geri ödeme vadesi maksimum 48 aydır. Yani sıfır bir otomobili taşıt kredisiyle almak büyük bir riski beraberinde getirebilir. 

Ancak tercih ettiğiniz otomobil ikinci el olursa taşıt kredisinin ödeme oranı daha düşük olacaktır. Çünkü ikinci el otomobiller genelde sıfır otomobillere göre çok daha uygun fiyatlıdır. İkinci el otomobiller için ihtiyaç kredisi kullanmanız da mümkündür. İhtiyaç kredisi 36 ay vade vererek araç sahibi olmanızı sağlar. Taşıt kredisi yine 48 aya kadar alınabilmektedir. Taşıt kredisi mantıklı mı diye soracak olursanız. Değişen otomobil piyasasında olabilecekleri kestirmek güçtür. Otomobilinizin değeri kredi bitene kadar artmazsa muhtemelen satıştan karınız olmaz. Ancak ihtiyaç olan otomobili kullanmış olursunuz. Unutmayın ki taşıt kredisi ödemeniz sona erene kadar kullandığınız otomobil tam olarak sizin sayılmayacaktır.